ANASAYFA
HAKKIMIZDA
HİZMETLERİMİZ
TEDAVİ YÖNTEMLERİ
BLOG
İLK BAŞVURU
İLETİŞİM
TELEFON : 0553 714 52 21
WHATSAPP : 0553 714 52 21
Kupa Terapi - Hacamat Tedavisi

Kupa Terapi - Hacamat Tedavisi

Kupa Terapi - Hacamat Tedavisi

Eğer sağlıklı olmak istiyorsak önce bedenimizi nasıl beslediğimize, sonra da ruhumuzu nasıl beslediğimize önem vermeliyiz.

Ozon Terapi
Nöral Terapi
Akupuntur
Kupa Terapi - Hacamat Tedavisi
Sinir Blokları
Epidural Enjeksiyonlar
Diğer Tedavilerimiz

İLK BAŞVURU


Kupa Tedavisi

Kupa terapi (cupping therapy) binlerce yıldır uygulanan bir tedavi metodudur. Son yıllarda bilimsel yaklaşımla değerlendirilen bu geleneksel yöntemin tedavideki etkinliği kanıtlanmış durumda.

Kupa terapisi kuru kupa ve yaş kupa/hacamat şeklinde uygulanabilen bir tedavidir. Kupa tedavisi doğal bir tedavi yöntemidir.

Kuru Kupa Tedavisi: özel ölçüdeki kupalar kullanılarak cilt üzerindeki bazı noktalara vakum uygulanması ile yapılan bir tedavidir. Vakum plastik kuapalara bir aparatla uygulanabilir. Geleneksel uygulamalarda ise cam-bambu gibi maddelerden yapılmış kupanın içerisindeki oksijen alevle azaltılarak vakum ve ısı etkisi oluşturulabilir. Kupalar yerleştirildiği bölgedeki kan-lenf dolaşımını hızlandırarak o bölgedeki ağrının azalmasını sağlarlar. Kuru kupa tedavisi ile o bölgedeki kaslarda gevşeme ve spazmda çözülme oluşur. İç organlarımızla bağlantısı olan cilt üzerindeki noktaların kupalar ile uyarılması ile refleks yollar etkilenerek iç organlar üzerinde etki elde edilebilir. Kuru kupa uygulaması yaklaşık 15-20 dk sürmektedir. Hastanın ağrısına ve uygulanma amacına göre gün aşırı veya haftada 2 kez uygulanabilir. Kuru kupa uygulaması sonrasında vakum uygulanan bölgelerde morumsu renk değişikliklerinin oluşması beklenir. Bu renk değişiklikleri 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Yaş Kupa Tedavisi / Hacamat Tedavisi

Toplumumuzda kupa terapisi denildiğinde akla ilk olarak hacamat gelmektedir. Bunun nedeni İslam coğrafyasında hacamatın öneminin vurgulanmış olması ve sünnet olmasıdır.

Yaş kupa/hacamat tedavisinin kuru kupa tedavisinden farkı ise vakum uygulanan bölgeler üzerine bistüri yardımı ile 1-2 mm derinliğinde 2-3 mm uzunluğunda küçük kesiler atılarak hücreler arasında biriken ve atılamayan sıvının atılmasını sağlamaktır. Yaş kupa yani hacamattaki mantık asla derin kesiler atarak fazla miktarda kan çıkmasını sağlamak değildir. Uygulamanın mutlaka sağlık bakanlığı onaylı sertifikalı hekimler tarafından uygulanması önerilir. Hekim olmayan kişiler tarafından yapılması ciddi sorunlar (enfeksiyon-yara-fazla kan kaybı-kesi yerlerinde kalıcı büyük izler) oluşturabilir. Yaş kupa/hacamat tedavisi kanın pıhtılaşma süresini uzatan ilaçlar kullananlarda, hemofili hastalarında, kan değeri düşük olan kişilerde, tansiyonu düşük olanlarda, gebelerde ve kontrolsüz diyabeti( çok yüksek kan şekeri) olanlarda uygulanmamalıdır. Yaş kupa/hacamat tedavisi 1 ay aralıklarla 3 seans yapılmalıdır.

Kupa Tedavisinin En Fazla Uygulandığı Hastalıklar

  • Kan ve lenf dolaşımının hızlandırılması için
  • Detoks amaçlı olarak
  • Fibromiyaljide
  • Baş ağrıları ve migrende
  • Boyun ağrılarında
  • Sırt ağrılarında
  • Bel ağrılarında
  • Kronik yorgunluk ve halsizlikte
  • Uyku bozukluklarında
  • Sindirim sistemi problemlerinde ( Hazımsızlık-Kabızlık gibi )

 

TELEFON : 0553 714 52 21
WHATSAPP : 0553 714 52 21
uzm.dr_omerfatihsahin
uzmdromerfatihsahin

İLK BAŞVURU

Sistem üzerinden randevu alabilirsiniz

İletişim bilgilerini linkteki form ile bizlere ulaştırın. Bilgi ve randevu için biz sizi arayalım.

 

İLK BAŞVURU

BÜLTENE KAYDOLUN

mail_outline

Güncel Gelişmelerden Haberdar Olun

RANDEVU AL